Search
Main » 2008 » Septembar » 7 » Pobjeda BiH nad Izraelom
01:57:31
Pobjeda BiH nad Izraelom

U susretu drugog kola D-grupe kvalifikacija košarkaši BiH su u Tuzli savladali selekciju Izraela sa 77:71...

Košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine ostvarila je prvu pobjedu u kvalifikacijama za evropsko prvenstvo 2009. u Poljskoj.

U susretu drugog kola D-grupe kvalifikacija košarkaši BiH su u Tuzli savladali selekciju Izraela sa 77:71 (22:15, 19:18, 17:24, 19:14).

Nakon neočekivanog poraza u Češkoj košarkaši BiH uspjeli su upisati prvu pobjedu u kvalifikacijama i vratiti se u utrku za plasman na EP. Reprezentacija BiH imala je vodstvo gotovo svih 40 minuta, ali su Izraelci uspijevali u nekoliko navrata da se rezultatski približe, a u jednom trenutku i dođu u vodstvo.

Nakon dobre igre u prvom poluvremenu kada su bh. košarkaši imali prednost i do 14 poena, u trećem periodu došlo je do pada u igri selekcije BiH. To su iskoristili gostujući igrači i serijom od 12:0 u 27. minuti prešli u vodstvo od 47:50.

Seriju Izraela prekinuo je Kikanović koji je iznudio nesportsku ličnu grešku Tapira i pogodio jedno slobodno bacanje, dok je iz narednog napada pogodio Đedović za izjednačenje. Do kraja četvrtine košarkaši BiH uspjeli su ponovo preći u vodstvo te sa jednim poenom prednosti ući u posljednjih 10 minuta.

Prve minute posljednjeg perioda pripale su bh. košarkašima koji su serijom od 8:0 došli do devet poena prednosti koju su održali do kraja meča.

Najefikasniji u reprezentaciji BiH bili su Opačak i Bajramović sa po 13 poena, Jazvin sa devet te Bremer sa osam poena, a kod Izraela Tamir sa 13 i Green sa 11 poena.

Naredni meč u kvalifikacijama reprezentacija BiH igra 10. oktobra u Birminghamu protiv Velike Britanije.